Przygotowanie pedagogiczne absolwentów szkół wyższych

PRZYGOTOWANIE PEDAGOGICZNE ABSOLWENTÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH

Czas trwania studiów: 3 semestry (350 godzin + 150 godzin praktyki)

Studia są adresowane do osób, które ukończyły różne kierunki studiów i nie posiadają przygotowania pedagogicznego zgodnie z wymaganiami stawianymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, to znaczy nie odbyły w trakcie studiów wymaganej ilości zajęć z przedmiotów: pedagogika, metodyka nauczania, psychologia i chcą uzyskać kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela.

Celem studiów jest przekazanie wiedzy psychologicznej i pedagogicznej pozwalającej na rozumienie procesów rozwoju, socjalizacji, wychowania i nauczania – uczenia się; przekazanie wiedzy z zakresu dydaktyki i szczegółowej metodyki działalności pedagogicznej; przygotowanie do samodzielnej, kompleksowej realizacji dydaktycznych, wychowawczych
i opiekuńczych zadań szkoły, w tym do samodzielnego przygotowania i dostosowania programu nauczania do potrzeb i możliwości uczniów; przygotowanie do realizowania zadań zawodowych wynikających z roli nauczyciela.

Studia mają charakter kwalifikacyjny. Ich ukończenie oznacza zdobycie kwalifikacji do pracy w szkołach i w placówkach oświatowych i oświatowo-wychowawczych, podległych Ministerstwu Edukacji Narodowej, na stanowisku nauczyciela, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

1. Podstawy psychologii ogólnej, rozwojowej i wychowawczej
  2. Pedagogika ogólna i podstawy teorii wychowania
  3. Wybrane zagadnienia z pedeutologii
  4. Wybrane zagadnienia z pedagogiki specjalnej